Artykuły poradnikowe

Żyrant: co należy wiedzieć?

Banki coraz częściej wymagają od kredytobiorcy poręczenia. Oznacza to więc, że osoba chcąca zaciągnąć kredyt powinna znaleźć kogoś, kto zostanie żyrantem. Zadanie to jednak nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Otóż, poręczyciel ma bardzo trudne zadanie, w związku z czym musi posiadać pełne zaufanie do kredytobiorcy i przemyśleć w odpowiedni sposób swoją przyszłość.

Poręczenie kredytu: co oznacza?

Poręczenie kredytu to pewnego rodzaju zabezpieczenie banków przed miganiem się od spłat zadłużenia. Osoba, która ma niską zdolność kredytową może spotkać się z ofertą zaciągnięcia kredytu, ale właśnie z poręczeniem. Musi więc poprosić kogoś, bliską osobę lub krewnego, o podżyrowanie zadłużenia.

Żyrant w tym momencie bierze na siebie niezwykle dużą odpowiedzialność, ponieważ to właśnie on – w razie problemów – musi spłacać kredyt osoby zadłużonej. Poręczenie zobowiązuje go więc do spłaty długu.

Kim jest żyrant?

Żyrant jest potocznym określeniem poręczyciela, czyli osoby, która potwierdza możliwość spłat zobowiązań finansowych innego człowieka. W przypadku, kiedy kredytobiorca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, wówczas spadają one właśnie na barki żyranta. Jako że poręcza on swoim majątkiem, wówczas instytucja bankowa może nasłać na poręczyciela komornika, a ten – zająć jego pensję, a nawet nieruchomość.

Warunki bycia żyrantem

Poręczycielem może być osoba, która posiada comiesięczne, stałe wpływy na konto, odpowiednią zdolność kredytową, a także ukończyła osiemnasty rok życia (jest pełnoletnia). Oprócz tego, mogą być to również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, emeryci oraz renciści, a nawet osoby wykonujące wolny zawód.

Niezwykle ważne jest również to, czy osoba chcąca zostać poręczycielem posiada pozytywną historię kredytową, nie ma żadnych zadłużeń oraz nie miała żadnych problemów z komornikiem. Najczęściej jednak poręczycielem jest osoba spokrewniona z kredytobiorcą, bądź będąca w bliskich relacjach z nim.

Wycofanie się z poręczenia

Po podpisaniu umowy z bankiem oraz wyrażeniu zgody, wycofanie się z poręczenia przez żyranta jest bardzo trudno. Warto więc upewnić się wcześniej nad tym, czy kredytobiorca jest godny zaufania i na pewno będzie spłacać swoje długi.

Kredyt dla żyranta: czy to możliwe?

Osoby poręczające często zastanawiają się, czy w przyszłości będą mogły uzyskać kredyt. Jest to oczywiście możliwe, ale trzeba podkreślić, że poręczyciel ma w przyszłości znacznie niższą zdolność kredytową. Dzieje się tak, ponieważ banki biorą ewentualną możliwość późniejszego spłacania podżyrowanego długu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.