Artykuły poradnikowe

Podsumowanie roku podatkowego

Rok podatkowy trwa od pierwszego dnia stycznia do ostatniego dnia grudnia danego roku. W tym czasie zarabiamy pieniądze na etacie, robimy zlecenia, prowadzimy działalność gospodarczą, wynajmujemy nieruchomości. Z tych wszystkich rzeczy po zakończeniu roku podatkowego musimy się wyspowiadać urzędowi skarbowemu.

Obowiązujące terminy

Rok podatkowy kończy się z ostatnim dniem roku kalendarzowego. Pracodawcy mają następnie czas do końca lutego, aby dostarczyć PIT-11 swoim pracownikom. Zeznanie z rozliczenia podatkowego PIT musi zostać złożone w urzędzie skarbowym do końca kwietnia. Dotyczy to i pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą. Po złożeniu dokumentów urząd skarbowy ma 3 miesiące na przesłanie potencjalnych zwrotów z podatku. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli na przykład po miesiącu od złożenia dokumentów okaże się, że był w nich błąd, to 3 miesiące zaczynają naliczać się na nowo od momentu złożenia korekty.

Skąd wziąć PIT?

Jak już wcześniej wspomniano, dokument do rozliczenia powinniśmy otrzymać od pracodawcy do końca lutego za rok poprzedni. Jeżeli mieliśmy kilku pracodawców, to otrzymamy od każdego osobny PIT. Tak samo ZUS ma obowiązek wysłania nam rozliczenia, w przypadku jeżeli w danym roku podatkowym byliśmy na zasiłku chorobowym, który wypłacał nam właśnie ten organ. Na końcu jeszcze osoby z działalnością gospodarczą muszą uwzględnić swoje księgi przychodów i rozchodów w zeznaniu rocznym. Jak widać, można mieć sporo dokumentów do rozliczenia.

Jak sporządzić rozliczenia PIT?

Złożenie zeznania podatkowego samo w sumie jest proste, bo polega na złożeniu jednego dokumentu, jednak jego wypełnienie może przysporzyć problemów. Można to oczywiście zrobić samodzielnie, ale im więcej zajęć zarobkowych, tym prościej będzie zlecić to zadanie biuru rachunkowemu. Można także skorzystać z oprogramowania podatkowego, które można bezpłatnie znaleźć w internecie. Są oczywiście także wersje płatne.

Sposoby rozliczania się i ulgi podatkowe

Są dwa kluczowe sposoby rozliczania się: samodzielne i z małżonkiem. To drugie może być bardziej korzystne finansowo, jednak zależy to od sytuacji zarobkowej każdego z małżonków.

Przy rozliczaniu się należy także pamiętać o możliwości skorzystania z ulg podatkowych. Najpopularniejszą jest ulga podatkowa za posiadanie dziecka. Odliczyć można także składki zdrowotne przy działalności gospodarczej, jeżeli były płacone na emeryturze, rencie lub w trakcie zasiłku macierzyńskiego. Dzięki odpowiedniej wiedzy, można otrzymać spory zwrot z podatku, dlatego warto znać swoje przywileje.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.