Artykuły poradnikowe

Jakie zalety i wady ma rozdzielność majątkowa?

W większości krajach Unii Europejskiej rozdzielność majątkowa jest tak naprawdę prawną opcją domyślną. W Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej, dlatego też zgodnie z prawem domyślną opcją jest wspólnota majątkowa. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie zalety i wady ma popularna intercyza, czy warto z niej skorzystać i jak zrobić rozdzielność majątkową w trakcie małżeństwa.

Jakie są największe korzyści?

Jak łatwo się domyśleć największą zaletą rozdzielności majątkowej jest oczywiście to, że można samodzielnie zarządzać własnym majątkiem. Jest to doskonała propozycja przede wszystkim dla zaradnych i przedsiębiorczych osób, które nie chcą brać na siebie ryzyka złego rozporządzania majątkiem małżonka. Dla wielu osób olbrzymią zaletą rozdzielności majątkowej jest również to, że po rozwodzie nie ma żadnych większych problemów z podzieleniem majątku. Niestety przy wspólnym majątku praktycznie zawsze dochodzi do żałosnych spektakli, które zazwyczaj rozstrzygane są drogą sądową.

Kwestia długów

Dzięki rozdzielności majątkowej mamy również ten komfort, że w przypadku większych lub mniejszych problemów finansowych współmałżonka, wszelkie długi ścigane są jedynie z osobistego majątku zadłużonego. Dzięki takiemu mechanizmowi rodzina nigdy nie pozostanie bez środków finansowych, które są niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców

Rozdzielność majątkowa jest dobrym wyborem również dla tych par, w których to jedna z osób prowadzi własną działalność gospodarczą. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, ale przy upadku firmy tzw. „masa upadłościowa” zaliczana jest do wspólnego majątku. W przypadku rozdzielności oczywiście nie ma takiego problemu. Warto wspomnieć również i o tym, że umowę małżeńską dotyczącą majątku można w każdym momencie rozwiązać.

Jakie minusy

Rozdzielność majątkowa ma nie tylko same zalety, ale również i wady o których należy zawsze pamiętać. Warto wspomnieć chociaż o tym, że popularna intercyza nie zawsze pozwala uniknąć odpowiedzialności za długi małżonka. Gdy prowadzi się własną działalność gospodarczą w CEIDG należy ujawnić stosowną wiadomość o zaistnieniu albo rozwiązaniu wspólnoty majątkowej. Dla wielu osób największym minusem jest jednak to, że przy rozdzielności majątkowej zdecydowanie trudniej jest zdobyć kredyt hipoteczny. Wynika to oczywiście z mniejsze zdolności kredytowej. Aby poprawić swoją wiarygodność finansową należy skorzystać z poręczenia. Małżonkowie z intercyzą nie mogą oczywiście wziąć wspólnego kredytu, co w wielu sytuacjach stwarza duże problemy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.