Artykuły poradnikowe

Jakie zagrożenia czyhają na nas, kiedy utracimy dowód osobisty?

Bardzo wiele się słyszy o osobach, które utraciły dowód osobisty i późno się o tym fakcie zorientowały. Mają one wielkie i co najgorsze nie swoje długi, które muszą zostać spłacone. Sądy bardzo opornie zajmują się tego typu sprawami, bo nie jesteśmy w stanie tak naprawdę udowodnić jeśli w porę nie zastrzeżemy dowodu, że to nie my w momencie zaciągania zobowiązania się nim posługiwaliśmy. Warto więc bardzo skrupulatnie pilnować dokumentu, bo konsekwencje jego utraty mogą być dla nas bardzo przykre.

Co może się stać jak zgubimy dowód osobisty?

Kiedy zgubimy dowód osobisty albo zostanie nam on ukradziony możemy ściągnąć na siebie bardzo wiele problemów jeśli w porę go nie zastrzeżemy. Złodziej bowiem może wykorzystać go zaciągając na nas różnego rodzaju finansowe zobowiązania, które bardzo ciężko będzie nam spłacić. bardzo wiele się mówi o pożyczkach wziętych na osobę w parabankach, które są dostępne przez internet w kilka chwil. Złodziejowi nie jest wtedy potrzebna nawet wizyta w takim miejscu, bo wszystko może załatwić wygodnie siedząc w fotelu. Tylko, że powstały dług będzie musiała spłacić osoba, która danych pieniędzy nie widziała na oczy. Często dowiadując się o tym fakcie dopiero w przypadku listu od komornika albo blokady na koncie. Złodziej może także wykorzystać nasz dowód do wzięcia telefonu czy innego produktu na raty.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą dowodu osobistego?

Przede wszystkim powinniśmy bardzo go pilnować i nie zostawiać torby czy portfela otwartego w widocznym miejscu. Szczególnie w miejscach publicznych mieć go zawsze pod ręką tam gdzie ciężko się dostać komukolwiek z zewnątrz.

Warto także jeśli chodzi o zastrzeżenie dowodu osobistego posiadać konto na portalu BIK. Bywa on bardzo pomocny kiedy zdarzy nam się sytuacja z utratą dowodu, bo możemy w kilka chwil zablokować możliwość z jego korzystania.

Jeśli okaże się, że dowód został przez nas zgubiony to możemy zabieg jakim jest zastrzeżenie dowodu bardzo szybko cofnąć i dalej z niego korzystać, kiedy się jednak znajdzie.

Portal umożliwia nam ustawienie alertów, które będą powiadamiać nas za każdym razem kiedy ktoś będzie się posługiwał naszym dowodem w takich miejscach jak salony telekomunikacyjnych, banki czy parabanki. Bowiem wszystkie te miejsca korzystają z BIK i jak tylko ktoś zapyta tam o naszą historie kredytową to my w kilka minut otrzymamy takie powiadomienie. Warto więc posiadać tam konto jeszcze zanim sytuacja z utratą dokumentu tożsamości nam się przydarzy. Wtedy zdecydowanie szybciej się z tym uporamy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.