Artykuły poradnikowe

Jak napisać dobry list motywacyjny?

Kiedy szukamy pracy, bardzo ważnym czynnikiem jest sprawdzenie dokładnie ogłoszenia. Przeczytajmy zatem, jakie dokładnie wymagania stawia przed nami nasz przyszły pracodawca. Sprawdźmy, w jaki sposób mamy dostarczyć CV – czy może zostać ono przesłane drogą elektroniczną, czy powinno zostać dostarczone osobiście. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę, kiedy rozważamy wysłanie naszej aplikacji do pracodawcy – czy potencjalny pracodawca wymaga od nas przygotowania listu motywacyjnego. Jeśli tak – jak jednak napisać list motywacyjny? Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim – pisz konkretnie

To, co jest zdecydowanie najważniejsze, jeśli chodzi o napisanie listu motywacyjnego, to fakt, aby pisać konkretnie. Pracodawca nie będzie miał czasu na czytanie informacji, które w żaden sposób nie są dla niego przydatne. Dlatego, kiedy piszemy o swoich zaletach, kiedy argumentujemy naszą chęć podjęcia pracy w danej firmie, zróbmy to możliwie jak najbardziej konkretnie. To z pewnością bardzo przypadnie do gustu naszemu potencjalnemu pracodawcy. Czy jednak to wszystko, o co należy zadbać, kiedy piszemy list motywacyjny?

Używaj zwrotów grzecznościowych

Kolejną bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o prawidłowe stworzenie listu motywacyjnego, to stosowanie zwrotów grzecznościowych. Muszą być one oczywiście napisane wielką literą. Dobrze jest stosować takie zwroty – pokazują, że doskonale wiemy, do kogo piszemy nasz list motywacyjny.

List motywacyjny – jak powinien wyglądać?

To, co także jest bardzo ważne, jeśli mowa o napisaniu dobrego listu motywacyjnego, jest także to, jak będzie on wyglądał. Nie zapominajmy o tym, że list motywacyjny jest w pewien sposób naszą osobistą wizytówką, którą zostawiamy naszemu potencjalnemu pracodawcy. Zadbajmy zatem o to, aby w liście motywacyjnym znalazły się nagłówki. Wybierzmy czcionkę, która będzie przede wszystkim czytelna. Wyjustowanie tekstu i zachowanie odpowiedniej interlinii, także powinno pomóc. Estetycznie wyglądający list motywacyjny, z pewnością nie umknie uwadze naszego przyszłego pracodawcy.

Czy dołączać zdjęcie do listu motywacyjnego?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy w dobrym tonie jest dodanie do listu motywacyjnego naszego zdjęcia. Nie jest to konieczne, ale jeśli zdjęcie będzie profesjonalne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć je do listu motywacyjnego. Nie może być to jednak zdjęcie z portalu społecznościowego. Najlepiej, jeśli będzie to zdjęcie, które mamy np. w naszym dowodzie osobistym czy innym dokumencie, którym się posługujemy. Powinno być też ono możliwie jak najbardziej aktualne.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.