Artykuły poradnikowe

Czy warto brać pożyczki na raty?

Pożyczki pozabankowe uchodzą za bardzo drogie, często nawet z gigantycznymi kosztami. Jednak sprawnie funkcjonuje choćby Ustawa antylichwiarska znowelizowana w 2016 roku, więc wbrew pozorom koszty nie mogą być windowane w nieskończoność. A to z kolei sprawia, że pożyczki pozabankowe stają się atrakcyjne w porównaniu do ofert bankowych.

Gdzie łatwiej dostać pożyczkę?

Nie da się ukryć, że większość osób, które biorą pożyczki ratalne w parabankach robi to, ponieważ w banku dostały odmowę. Chociaż nie jest to regułą! Pożyczki pozabankowe mają wiele zalet choćby anonimowość, ponieważ taką pożyczkę można wziąć przez Internet we własnym domu, a pieniądze dostać na konto bankowe, z którego potem raty pożyczki się spłaca. A tymczasem do banku po kredyt trzeba się udać osobiście, a to oznacza, że po drodze można spotkać rodzinę czy znajomych i z anonimowości nici.

Banki co do zasady udzielają kredytów, ale mogą udzielać też pożyczek. Z kolei parabanki mogą udzielać tylko pożyczek. Klientów weryfikuje się w podobny sposób, ale w bankach z góry narzucone są pewne procedury i to algorytmy wyliczają zdolność kredytową oraz prawdopodobieństwo spłaty przez klienta kredytu. Oznacza to, że to system decyduje o przyznaniu kredytu, a nie człowiek.

W parabankach nawet jeśli ma się niską zdolność kredytową czy stary wpis o zaległościach w spłacie to nadal jest szansa na otrzymanie pożyczki, ponieważ tutaj każdy wniosek jest weryfikowany indywidualnie, a nie przez system, gdzie narzucone są pewnie minima, które każdy musi spełnić.

Oznacza to, że pożyczka ratalna w parabanku jest łatwiejsza do dostania dla każdego niż w banku, gdzie trzeba spełnić wiele wysokich wymagań i liczyć na to, że nasz wniosek przejdzie pozytywną weryfikację przez algorytmy i system bankowy.

Co lepsze: pożyczka ratalna czy kredyt bankowy?

Kredyty bankowe zawsze rozkładane są na raty, które wpłaca się co miesiąc. Oczywiście można spłacić kredyt za jednym zamachem czy też spłacać go w ratach, a po jakimś czasie pozostałą część wpłacić w całości, ale nie zawsze jest to finansowo opłacalne. Okazuje się, że w wielu bankach za spłacenie kredytu wcześniej, a nie w wyznaczonych ratach trzeba nawet dopłacić.

Tymczasem pożyczki ratalne nawet lepiej jest spłacić wcześniej i zwykle nie ma za to dodatkowych opłat. A nawet może się okazać, że po przeliczeniu kosztów, oprocentowania i okresu na jaki był wzięta pożyczka wedle nowej daty spłaty jeszcze koszty będą korzystniejsze. Choć z reguły im krótszy okres, spłaty tym koszty są wyższe.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.